شب
روز
Jeff Bridges

Jeff Bridges

جف بریجز در ۴ دسامبر ۱۹۴۹ در لس آنجلس، کالیفرنیا زاده شد. پدرش «لوید بریجز» هنرپیشهٔ سرشناس سینما و تلویزیون و مادرش دوروتی سیمپسون (دورتی بریجز) نیز از هنرپیشگان آن زمان بود.
نخستین حضور سینمایی جف بریجز در ۲ سالگی و همراه با مادر و برادر ده ساله‌اش بو بریجز در فیلم دوستی که او دارد و بدون اینکه نامی از دو کودک در تیتراژ آن آورده شود رقم خورد. پس از آن و درسال‌های نوجوانی نیز در چندین فیلم سینمایی و تلویزیونی ظاهر شد. ولی نخستین نقش مهمش را در سال ۱۹۷۱ و فیلم آخرین نمایش فیلم بازی کرد که به خاطر آن، نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد شد. در سال ۱۹۷۴ در فیلم رعدوبرق با کلینت ایستوود همبازی شد و در سال ۱۹۷۵ برای دومین بار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای همین فیلم شد.
در سال ۱۹۷۵ و سر صحنهٔ فیلم رانچو دلوکس با همسرش سوزان گستون آشنا شد و در سال ۱۹۷۷ با او ازدواج کرد. ثمرهٔ این ازدواج سه دختر به نام‌های ایزابلا، جسیکا، و هایلی هستند که در سال‌های ۱۹۸۱، ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵ به دنیا آمدند.
جف بریجز در سال ۱۹۸۵ برای بار سوم نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم آدم‌فضایی شد. در سال ۱۹۸۸ در فیلم تاکر: مردی در رویاهای خود نقش پیتر تاکرِ مخترع و همیشه خوشبین را بازی کرد و مورد تحسین منتقدین قرار گرفت. سپس برای بار چهارم در سال ۲۰۰۱ نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای فیلم رقیب شد. جف بریجز در سال ۲۰۱۰ و در هشتاد و دومین دوره جوایز اسکار موفق شد تا جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خاطر بازی در فیلم دل دیوانه به خود اختصاص دهد.
همچنین جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد و جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر نقش اول مرد را پیشتر به خاطر بازی در همین فیلم در سال ۲۰۱۰ دریافت کرد.
وی در سال ۲۰۱۶ گفته بود:

.mw-parser-output .templatequote{overflow:hidden;margin:1em 0;padding:0 40px}.mw-parser-output .templatequote .templatequotecite{line-height:1.5em;text-align:right;padding-right:1.6em;margin-top:0}

واقعا همه تلاشم را می‌کنم که در هیچ فیلمی بازی نکنم. تلاش می‌کنم بازیگری را کنار بگذارم چون خیلی کارهای دیگری هست که دوست دارم انجام دهم، مانند نواختن گیتار. همین که متعهد شدی در فیلمی بازی کنی، دیگر وقتت کاملا پر می‌شود، برای همین واقعا تلاش می‌کنم که درگیر فیلم نشوم.

منبع : ویکی پدیا
akharintakshakh

آخرین تک شاخ

7.4/10
France - 1982
TvNostalgia
شب
روز

logo-samandehi


فیلم های سایت تی وی نوستالژیا تابع کلیه قوانین کشور میباشد